Polisen har under den senaste tiden slagit till mot ligor som stjäl båtmotorer, ett av tillslagen skedde i norra Stockholms län.
Sigtuna kommun med ett rikt båtliv och hamnar på olika platser i Rosersberg, Sigtuna och Märsta har drabbats av att ligor stjäl båtmotorer. Nu har polisen slagit till mot två grupperingar som man misstänker har sysslat med organiserade stölder. – Vi har gjort tillslag vid två tillfällen och sammanlagt hittat ett tiotal stulna båtmotorer som vi nu också lokaliserat ägarna till. Det är uppenbart att det är frågan om ett systematiskt och organiserat arbete och att det handlar om internationella brottsnätverk, säger Mattias Eklöf, gruppchef på gränspolisen hos polisen i region Stockholm.
Vi tillslaget i norra länet 17:e november greps sju personer och fyra motorer hittades. Efter husrannsakan i annan lokal hittade man olika maskiner och kläder samt stöldgod. Polisen slog till tidigt på morgonen efter att de misstänkta troligtvis varit på en stöldrunda och just kommit in med gods. De gripna är lala män och misstänkta för grov stöld alternativt grovt häleri. De har även häktats enligt Polisen.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.