Poliskontroll. Obs! GenrebildFoto: MMS-Bild/Arkiv

Polis slog till mot fordon – Över 2500 kontroller

Polisen slog till mot 2644 fordon i norra Stockholm den gångna helgen i en riktad insats tillsammans med Kronofogden.

Polisen och Kronofogden genomförde kontrollerna i norra Stockholm bland 2644 fordon, när man summerat insatsen konstateras att 38 rapporterats för rattfylleri och skulder för 765 000 kronor har säkrats. Polisen uppger i ett pressmeddelande att syftet med insatsen inte bara var att rapportera trafikbrott utan även var en viktig del i arbetet att visa synlighet, öka trygghet och hitta personer som är misstänkta för andra brott.

Ca tio förare har också rapporterats för olovlig körning och tre greps efter att ha åkt i en efterlyst bil. Kronofogden utmätte fordon, klockor, smycken och kontanter. märsta.nu har tidigare rapporterat om hur Polisen plockade in bilar i Valsta i vintras.

På fredagen uppger Kronofogden att kontrolllplatserna låg vid Tranebergsbron och Norrtul. Alla som åkt norrut på E4:an och västerut har stoppats.

Uppdaterad 16/6 14.17

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.