Polis ska bli bättre på att stoppa drönare vid Arlanda
Nyligen stängdes den engelska flygplatsen Gatwick utanför London på grund av drönare. Om Arlanda som haft problem fram för allt under 2017 skulle drabbas så har polisen nu bättre beredskap för att hantera det.
Under sommaren 2017 inträffade ett stort antal incidenter med drönare på Arlanda som innebar att trafiken fick stoppas allt från 10 minuter till upp till någon timme. Engelska flygplatsen Gatwick stängdes ner i två dagar på grund av drönare.
Svensk polis genomför just nu ett utvecklingsprojekt för att bygga upp förmågan att stoppa drönare vid exemplevis Arlanda uppger Sveriges Radio. – Min bedömning är att svensk polis har en god förmåga att kunna ingripa mot oönskade drönare, säger Anders Hall, utvecklingschef vid Polisens nationella operativa avdelning, till SR.
Det handlar om att polisen nu har utrustning både för att upptäcka och störa de vanliga drönarna. Sedan en tid är det också nya regler för luftrum och vart man får flyga kring Arlanda. De tidigare reglerna innebar att en drönare exempelvis i Sigtuna inte ens fick lyfta en meter från marken. Nu får drönaren flyga upp till 120 meter men inte närmare än fem kilometer från en landningsbana.
Nyheter Det är fortsatt störningar i kollektivtrafiken i stora delar av länet på grund av snö och vinterväglag. Bussar har svårt att ta sig fram på flera håll och även pendeltågstrafiken påverkas.
Blåljus En brand uppstod i ett flygplan på Arlanda flygplats under torsdagseftermiddagen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde snabbt släcka branden. Ingen person skadades.
Blåljus En trafikolycka med flera fordon inträffade på väg 263 norr om Sigtuna. Olyckan skedde på sträckan mellan Haga och Sigtuna och påverkade trafiken i båda riktningarna.
Notiser Pendeltågstrafiken till och från Märsta påverkas av det rådande vädret. Trafikverket har höjt beredskapsnivån, vilket innebär att tågtrafiken körs med reducerad tidtabell.
Notiser Från och med den 6 januari genomförs en flygbesiktning av elnätet i Uppsala och Märsta. Syftet är att säkra en trygg elleverans till elnätskunderna.
Blåljus Polisen varnar för en ökning av bedrägeriförsök mot äldre i Stockholms län. Samtidigt har ett äldre par i Valsta i Märsta utsatts för grov stöld efter att okända personer tagit sig in i deras bostad.
Blåljus En personbil hamnade i diket vid avfarten till Rosersberg på E4 i riktning mot Märsta under måndagseftermiddagen. Avfarten stängdes tillfälligt i samband med bärgningsarbetet.
Nyheter En ny vädervarning har utfärdats med risk för lokalt kraftiga snöbyar som kan påverka Sigtuna kommun under måndagen. Snöfallet kan ge besvärliga förhållanden i trafiken och störningar i kollektivtrafiken.
Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.
Nyheter Ayla i Märsta riskerar att utvisas efter beslut från Migrationsverket, trots att hon har bott i Sverige sedan tonåren, gått i svensk skola och i dag arbetar inom omsorgen.
Nyheter Kraftigt vinterväder skapar omfattande problem på Arlanda, där både flygtrafik och bagagehantering påverkas. Resenärer har fått vänta i timmar och stora mängder bagage har samlats i terminalerna.