Foto: Jamshid Jamshidi

Polis ryckte ut till filminspelning sedan vapen setts

Polisen fick rycka ut till Valsta sedan en man setts med en pistol.

Vid 19-tiden larmades polis till Valsta sedan flera män vistats utomhus på en gata, en av dem tog även upp ett pistolliknande föremål varpå en annan med en kamera började filma eller fotografera.

När polisen anländer visar det sig vara en filminspelning och vapnet en soft airgun. En person som bar kniv på sig blev rapporterad för brott mot knivlagen men i övrigt är det inga andra brott som begåtts enligt Polisen.

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.