Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Polis larmades till misstänkt skottlossning i Valsta

En stor insats larmades till Valsta under onsdagskvällen med anledning av misstänkta smällar.

Vid 21-tiden på onsdagskvällen fick polisen flera samtal om misstänkta smällar i Valsta. Ett flertal polispatruller skickades till området för att undersöka händelsen och tala med vittnen.

Ingen skadad person har hittats, och polisen har ännu inte kunnat fastställa var smällarna ägde rum eller vad som orsakat dem. Händelsen utreds vidare.

Efter en kortare utredning kunde man inte konstatera att det rörde sig om en skjutning i området, skottljuden antogs istället komma från en Försvarets skjutövning på andra sidan Mälaren.

Vet du mer eller har bild? Kontakta redaktionen

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.