Polis larmades till misstänkt skottlossning i Valsta
En stor insats larmades till Valsta under onsdagskvällen med anledning av misstänkta smällar.
Vid 21-tiden på onsdagskvällen fick polisen flera samtal om misstänkta smällar i Valsta. Ett flertal polispatruller skickades till området för att undersöka händelsen och tala med vittnen.
Ingen skadad person har hittats, och polisen har ännu inte kunnat fastställa var smällarna ägde rum eller vad som orsakat dem. Händelsen utreds vidare.
Efter en kortare utredning kunde man inte konstatera att det rörde sig om en skjutning i området, skottljuden antogs istället komma från en Försvarets skjutövning på andra sidan Mälaren.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.