Denna vecka är det nationell trafiksäkerhetsvecka vilket kan innebära kontroller utanför skolor.
Polisen har nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på att kontrollera trafiksäkerhet utanför skolor, det kan röra sig om både hastighetskontroll och bälteskontroll. Genom synlighet avser polisen också få fordonen att sänka farten. – Det är många barn som börjar skolan eller förskolan denna vecka. Var ett föredöme i trafiken och bidra till att ge barnen en bra start i sin nya vardag, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid Polismyndigheten, i ett pressmeddelande.
Ursula Edström vill att fler ska följa hastighetsbegränsningarna, det är också fler som återgår till jobb denna vecka och alla som rör sig på vägarna ska kunna känna sig trygga och säkra.
Trafiksäkerhetsåtgärder som väghållare kan vidta är att smalna av tätortsgator eller använda gupp så att trafikanterna naturligt kan följa hastighetsgränsen som skyltas. En oskyddad trafikant har en rimlig chans att överleva en kollision med motorfordon. Just vid skolor är det oftast 30 km/h, att köra 50 km/h minskar avsevärt chansen att överleva en krock.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.
Notiser En man i 25-årsåldern som arbetar på Arlanda står åtalad efter att ha utnyttjat sitt passerkort för att följa sin flickvän till gaten, trots att han själv inte skulle resa.
Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.