Polis vid mordplatsenFoto: Mattias NordahlHär hittades kroppen
Polis jagar tips kring Skobyvägen
Polis är intresserade av iakttagelser från platsen där Therese, 44, hittades nära Arlandas landningsbana.
Under onsdagen gick polis ut och bekräftade att Therese, 44, är den person som identifierats som död vid en av Arlandas landningsbanor. Platsen är mellan två långtidsparkeringar intill Skobyvägen.
Hon sågs senast efter ett krogbesök i Järfälla 18:e och polis vill ha tips om hennes sista tid i livet. Man efterlyser även iakttagelser från platsen där hon hittades i skogen. – Det är Skobyvägen i höjd med en numer nedlagd motorcrossbana där det finns en grusväg. Det är där kroppen har anträffats. Iakttagelser därifrån från den 18 augusti fram tills att kroppen hittades är av intresse, säger Christer Axling, vid polisens enhet för grova brott, till Aftonbladet.
Politik Kommunfullmäktige väntas fatta beslut om att tillåta ombildning av hyresrätter i Pilsbo. Förslaget innebär att 64 lägenheter och två lokaler kan omvandlas till bostadsrätter.
Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.
Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.
Nyheter Antalet personer som försörjs av arbetslöshetsersättning ökar i Sigtuna kommun, samtidigt som färre får sjukpenning. Det visar ny statistik från Statistiska centralbyrån.
Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu
Notiser Nu inleds vårens städning av gator och torg i Sigtuna kommun. Arbetet omfattar bland annat upptagning av sand efter vintern samt rengöring av trottoarer, gångvägar och parkeringsytor.
Nyheter Licensjakten på lodjur kan nu återupptas efter beslut i Kammarrätten i Sundsvall. Det tillfälliga stoppet hävs, vilket innebär att jakten på lodjur i södra och mellersta Sverige kan fortsätta.
Politik Kristdemokraterna i Region Stockholm föreslår att expressbussar till Stockholm Arlanda Airport ska införas och ingå i det ordinarie SL-systemet. Förslaget innebär att resenärer ska kunna ta sig till flygplatsen med SL-kort.
Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.