Foto: Jamshid Jamshidi

Polis försökte skrämma vakt till att bli insläppt på krogen

En polis vid Arlandapolisen sa till ordningsvakter att han skulle se över deras ordingsvaktsförordnanden och riskerar nu en disciplinär påföljd efter händelsen.

UNT.se rapporterar att polisen i berusat tillstånd sagt till två vakter att han ska se till att deras ordningsvaktsförordnanden återkallas. Bakgrunden var att mannen blev avvisad på grund av sitt kraftigt berusade tillstånd. En internutredning har gjorts och konstaterar att beteendet strider mot polisförordningen. Polis får inte försöka skrämma någon för att få en bättre behandling. Ärendet kan inte stanna vid en varning för polisen utan det ska prövas vid polisens personalansvarsnämnd där han riskerar en disciplinär påföljd.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening