Foto: Daniel Iskander

Polis får ersätta dörr efter insats

Polisen slog till mot en lägenhet i Märsta i somras för att leta efter bostadsinnehavarens bror, nu får man ersätta dörren.

I juli sökte polisen efter en man, polisen valde då att slå till mot en lägenhet i Valsta där mannens bror är folkbokförd. Brodern var inte hemma varpå dörren slogs in. När brodern kommer hem ser han att dörren är helt sönder och måste bytas ut. Bytet kostade nästan 16000 kronor.

Bostadsinnehavaren skrev till Polisen om ett ersättningsanspråk och fick rätt. Polisen kommer att ersätta mannen för skadorna då det inte var befogat att slå in dörren för att leta efter den aktuella mannen. Polisen har under vissa omständigheter rätt att slå in en dör, men nu konstaterar Polismyndigheten att den skadelidande varit utan skuld till att han eller hon har drabbats.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening