Foto: Jamshid Jamshidi

Polis beslagtog 10 000 av resenär

Under tisdagen genomförde polisen en kontroll på Arlanda vilket resulterade i att en person blev av med 10000 kronor i kontanter.

Beslaget föranleddes av att den kontrollerade personen hade skulder till kronofogden. Personen var på väg ut ur landet rapporterar unt.se.
– Det händer att vi får kännedom om individer som reser som har skulder till staten, och då beslagtar vi det och utmäter det, säger Mats Eriksson vid Polisens ledningscentral för tidningen.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening