Pojke stoppades med leksakshandgranat i säkerhetskontrollen
I en händelse som skapade förvirring och oro på Arlanda flygplats idag upptäckte personalen i säkerhetskontrollen ett föremål som initialt misstänktes vara en handgranat. Enligt polisens efterföljande utredning visade sig dock föremålet vara en ofarlig leksak.
Polisens närvaro krävdes vid säkerhetskontrollen efter att personalen upptäckte det misstänkta föremålet. Först var oron hög, men polisen bekräftade snabbt att föremålet i fråga var en leksak utformad som en handgranat. Dessutom hade resenären, en 13-årig pojke, med sig en knallpulverrevolver som hängde i en nyckelring. Polisen har tagit hand om både leksaken i form av en handgranat och knallpulverrevolvern och kommer att direktförverka dem. Detta beslut fattades för att undvika eventuella framtida missförstånd eller farhågor. Ingen brottsanmälan kommer att upprättas i samband med händelsen.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.