Pojke stoppades med leksakshandgranat i säkerhetskontrollen
I en händelse som skapade förvirring och oro på Arlanda flygplats idag upptäckte personalen i säkerhetskontrollen ett föremål som initialt misstänktes vara en handgranat. Enligt polisens efterföljande utredning visade sig dock föremålet vara en ofarlig leksak.
Polisens närvaro krävdes vid säkerhetskontrollen efter att personalen upptäckte det misstänkta föremålet. Först var oron hög, men polisen bekräftade snabbt att föremålet i fråga var en leksak utformad som en handgranat. Dessutom hade resenären, en 13-årig pojke, med sig en knallpulverrevolver som hängde i en nyckelring. Polisen har tagit hand om både leksaken i form av en handgranat och knallpulverrevolvern och kommer att direktförverka dem. Detta beslut fattades för att undvika eventuella framtida missförstånd eller farhågor. Ingen brottsanmälan kommer att upprättas i samband med händelsen.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.