Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Pojke rånad på mobilen

En pojke i 15-årsåldern rånades på sin mobil i Sigtuna under lördagen: - Det ska ha skett vid en skola, säger Anna Westberg, presstalesperson vid Polisens ledningscentral.

Det var vid 18.30-tiden som polis fick samtal om personrånet, en pojke i 15-årsåldern hade rånats på sin telefon av två jämnåriga pojkar som hotade honom med någon form av fällkniv. Pojken gick sedan hem där han berättade det för sin pappa som kontaktade polisen. Rånet skedde utanför en förskola i Sigtuna. Pojken blev inte fysiskt skadad men skärrad enligt Polisen. Gärningsmännen kom över en iPhone och det finns inga misstänkta för brottet i nuläget.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening