Olyckan inträffade i korsningen Brunnbyvägen/Brobyvägen.

Pojke påkörd i Odensala

En 6-årig pojke kördes på i Älgesta, Odensala vid 13-tiden idag: - Det var fullt med poliser och ambulans utanför en buss, säger ett vittne till märsta.nu

Olyckan inträffade vid 13-tiden i Älgesta öster om Odensala skola. Ett vittne berättar för märsta.nu att det var flera poliser och ambulanser på platsen samt en mindre skolbuss med plats för ca 20 passagerare. I samband med att pojken klev av bussen kördes han på av en bil. Pojken fördes med ambulans till sjukhus, han var vaken och talbar, även vårdnadshavare var med. Det är oklart om någon delgivits misstanke om brott.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.