Obs! Genrebild av Arlandas brandkår.Foto: MMS-Bild
Plan till USA fick vända kort efter start från Arlanda
Ett plan som lyfte från Arlanda fick vända kort efter start på grund av krock med fågel.
Planet var ett Delta som lyfte 10.20. Kort efter start krockade planet med fågel rapporterar Aftonbladet. Flightradar24 visar att planet varit ute på Östersjön och dumpat bränsle för att nu vara på väg för inflygning. Planet beräknas landa 11.30 på Arlanda. En räddningshelikopter följde planet ute till havs men har nu avvikit.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.