Ett plan från TUI Fly (dock ej detta) är fast i Turkmenistan på grund av sjukdom.Foto: Genrebild/Fritidsresor
Plan till Arlanda fast i Turkmenistan
Ett TUI Fly-plan som skulle landa på Arlanda 14.45 står i Turkmenistan på grund av sjukdom: - Passagerarna har fått mat och sitter kvar i flygplanet, säger Mathias Bergendahl, nordisk informationschef på den tysk-brittiska resekoncernen TUI, till TT vid 13-tiden, enligt Västerbottens Kuriren.
Planet, BLX808, lämnade Phuket vid midnatt men är nu nere i Turkmenistans huvudstad Ashbagat rapporterar bland annat Västerbottens Kuriren. Researrangör är TUI Fly. 291 passagerare finns ombord, det är möjligt att passagerare kan få övernatta i Turkmenistan på grund av att planet behöver en teknisk översyn samt eventuellt ny besättning. Problemen förvärras av att tekniker inte finns på plats i Ashbagat och måste flygas in.
Under onsdag morgon lämnade planet Ashbagat för resa mot Sverige, det väntas landa på Arlanda omkring klockan 12 svensk tid.
Nyheter SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.
Nyheter Under juli tog SOS Alarm emot 17 samtal om trafikolyckor i Sigtuna kommun. Det är något över det historiska snittet för månaden, som ligger på 14 samtal.
Nyheter Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man i 20-årsåldern från Märsta som dömts för bland annat försök till grovt våld mot tjänsteman.
Nyheter Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man från Märsta som dömts för mordförsök på sin arbetsgivare. Händelsen inträffade på en byggarbetsplats i Sollentuna i samband med en konflikt om lön.
Nyheter Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.
Nyheter Polisen registrerade 142 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 31. Av dessa ska 77 brott ha begåtts under veckan, medan övriga avser händelser vid en tidigare tidpunkt.
Nyheter Tågtrafiken i Sigtuna kommun hade ovanligt många förseningar i juli. Av cirka 8 300 tåg som passerade Arlanda C, Märsta eller Rosersberg kom 998 mer än fem minuter sent, vilket motsvarar 12 procent.
Nyheter En man i 50-årsåldern har gripits misstänkt för att ha misshandlat sin partner i Sigtuna. Händelsen inträffade på torsdagskvällen och ska ha skett i närvaro av parets gemensamma barn.