Ett plan från TUI Fly (dock ej detta) är fast i Turkmenistan på grund av sjukdom.Foto: Genrebild/Fritidsresor

Plan till Arlanda fast i Turkmenistan

Ett TUI Fly-plan som skulle landa på Arlanda 14.45 står i Turkmenistan på grund av sjukdom: - Passagerarna har fått mat och sitter kvar i flygplanet, säger Mathias Bergendahl, nordisk informationschef på den tysk-brittiska resekoncernen TUI, till TT vid 13-tiden, enligt Västerbottens Kuriren.

Planet, BLX808, lämnade Phuket vid midnatt men är nu nere i Turkmenistans huvudstad Ashbagat rapporterar bland annat Västerbottens Kuriren. Researrangör är TUI Fly. 291 passagerare finns ombord, det är möjligt att passagerare kan få övernatta i Turkmenistan på grund av att planet behöver en teknisk översyn samt eventuellt ny besättning. Problemen förvärras av att tekniker inte finns på plats i Ashbagat och måste flygas in.

Under onsdag morgon lämnade planet Ashbagat för resa mot Sverige, det väntas landa på Arlanda omkring klockan 12 svensk tid.

Klicka här för detaljerad rutt

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.