Planet en Boeing 737-800 hade 108 passagerareFoto: Genrebild/Norwegian
Plan med 108 passagerare slog i bakdelen
Ett Norwegianplan fick återvända kort efter start sedan det slagit i bakdelen i samband med lyftningen.
Planet från Norwegian med destination Köpenhamn avgick kl. 8.40 men i samband med lyftningen hörde piloterna något som man misstänkte var att planet slog bakdelen i banan. Planet som hade 108 passagerare ombord vände och landade strax efter klockan 9. En säkerhetsåtgärd, rapporterar Aftonbladet.
Planet kontrollerades och därefter avgick det igen mot Köpenhamn. – Det som hände var att det touchade i sitt stjärtparti vid starten enligt uppgift, men man lyfte och det gick bra. Sedan drog man ett så kallat varningslarm och då gick man tillbaka till Arlanda och landade utan bekymmer, säger Johan Live, pressansvarig på Swedavia, enligt Aftonbladet.
Nyheter En ny rapport från Region Stockholm visar att majoriteten av invånarna i länet lever under goda livsvillkor, men att omkring en fjärdedel bor i områden där förutsättningarna är sårbara.
Nyheter Bygget av det nya kultur- och aktivitetscentret i Valsta är i full gång – och redan i det inledande arbetet satsar Sigtuna kommun på hållbarhet.
Ung & Student Fritidsbanken i Märsta ger barn och unga möjlighet att prova sport och friluftsliv – helt gratis. Med låneutrustning som cyklar, inlines och fotbollsskor blir det enklare för alla att vara aktiva i sommar, oavsett ekonomi. Nästa vecka utökas öppettiderna med sommaröppet fem dagar i veckan.
Notiser Trots ny lagstiftning som ska begränsa användningen av lustgas är det fortfarande möjligt att köpa gasen på nätet. I Sigtuna kommun är användning och innehav av lustgas förbjudet i offentliga miljöer enligt lokala ordningsföreskrifter, men problemen kvarstår.
Notiser Just nu pågår en omfattande transport genom Märsta. Ett omkring 90 meter långt ekipage, med en transformator som väger cirka 150 ton, färdas genom kommunen. Transportens totala vikt uppgår till cirka 300 ton.
Blåljus Sent på måndagskvällen ryckte räddningstjänsten ut till en brand vid en industri på Metallvägen i Rosersberg. Det brann i ett antal pappersbalar utomhus, i anslutning till en byggnad.
Notiser Trafiken på E4 mellan Trafikplats Stora Wäsby (177) och Trafikplats Rosersberg (179) påverkas av ett pågående broarbete, som beräknas pågå till den 1 augusti.
Ung & Student Söndagen var inget undantag för sommar i kommunen. I Valsta var det många unga som passade på att spela fotboll eller göra en annan rörelseaktivitet.
Politik Under Sigtuna kommuns seminarium i Almedalen riktades fokus mot Arlanda – men samtalet kom snabbt att handla om något större: hela Sveriges tillväxt och kompetensförsörjning.