Ett plan kanade av startbanan på ArlandaFoto: MMS-Bild
Plan kanade av startbana
Ett flygplan tillhörande BRA gled av landningsbanan på Arlanda under dagen rapporterar Aftonbladet.
Planet från BRA som var på väg till Bromma men inte kunde landa där på grund av halka dirigerades om till Arlanda. Planet landade på Arlanda men när det skulle starta igen halkade den av rapporterar Aftonbladet: – Ingen har skadats men planet står så till att banan måste stängas i väntan på att det ska kunna transporteras bort, säger Åsa Öhman vid Swedavias presstjänst till tidningen.
Inga förseningar har uppstått på grund av incidenten men det är heller inte högtrafik just nu. Om planet står kvar vid klockan 17 så kan det bli problem. Innan det bogseras bort måste tekniker kontrollera det. Swedavia väntar just på tekniker innan bogseringen.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.