Ett plan från Arlanda som skulle till Paris var nära att krascha i våras avslöjar Aftonbladet.
Airhub Aviation flög på uppdrag av Norwegian och lämnade Arlanda för Charles de Gaulle i Paris. I samband med landning i Paris var det nära krasch avslöjade Aftonbladet under tisdagen. Orsaken var att flygledartornet i Paris gett felaktiga uppgifter om höjdmeter, piloterna trodde att de hade 85 meter ytterligare bana att landa på. Samtidigt rådde dåligt väder men piloterna klandras av franska myndigheter för att de haft fel inställningar på höjdmätaren i cockpit. Planet var 1,8 meter från att krascha innan piloterna insåg misstaget och lyfte igen.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.