Foto: Insändarbild

Plan fick nödlanda efter röklukt i kabinen

Ett plan som lyfte från Arlanda till Helsingfors fick vända tillbaka efter röklukt i kabinen.

Aftonbladets rapporterar om en händelse där ett SAS-plan utropade ”Mayday” på grund av röklukt i kabinen. Lisa Mjörning på JRCC bekräftar händelsen och nämner att det var ett kontrollerat nödlandning som genomfördes klockan 14:20. SAS:s presschef, Irena Busic, har kommenterat att trots röklukten finns ingen indikation på någon brand ombord. Planet hade totalt 32 personer ombord, och samtliga passagerare och besättning kommer att fortsätta sin resa till Helsingfors med ett annat flygplan så snart som möjligt.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.