Foto: Sigtuna kommun
Foto: Sigtuna kommun
Foto: Sigtuna kommun
Foto: Sigtuna kommun
Musspilling och smutsig diskbänkFoto: Sigtuna kommun
Här förvaras varorna i kylenFoto: Sigtuna kommun

Pizzerian stängdes efter brister

En Pizzeria i Märsta stängdes av Miljö-och hälsoinspektörer i flera dagar. Bland annat hade verksamhet startat i pizzeria utan att Miljö- och hälsa informerades om det.

Den nyöppnade pizzerian i Märsta fick slå igen tidigare i februari efter att kommunens hälsoinspektörer noterat så allvarliga brister att matsäkerheten till konsumenterna äventyrades. Infrastrukturen i lokalen var bristfällig och det fanns ingen skiljevägg mellan disk och bageriet. Det var också brister i information och märkning till kunder samt undermålig temperatur på varor och i kyldiskar.

Hittade musspilling
I samband med kontrollen i verksamheten påträffades också musspilling och det var otäta väggar i byggnaden vilket ökade risk för att skadedjur skulle ta sig in. Det var också brister i hygien och rengöring av lokalen samt utrustning. Efter flera inspektioner fick verksamheten öppna upp igen efter sex dagar.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening