Larm om pistolbeväpnad man i Sigtuna

Polisen fick flera samtal om en man med ett pistolliknande föremål i centrala Sigtuna. – Det är en pågående insats, säger K-G Olsson vid Polisen.

Strax efter klockan 20 på lördagen larmades polis till centrala Sigtuna efter att vittnen sett en man hålla i ett föremål som beskrivs som ett vapen.
–  Det är en pågående insats, jag har inte mer information, sa stationsbefälet K-G Olsson vid 21.30-tiden.

Brott mot vapenlagen
Mannen ska ha gått längs Stora gatan med det pistolliknande föremålet. Polisen inledde en sökinsats efter mannen men utan resultat. Utifrån uppgifterna som vittnen lämnat upprättade polisen dock en anmälan gällande brott mot vapenlagen, skriver polisen på sin webbplats.

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening