Pinbackshallen ny plats för förtidsröstningen

Inför det kommande valet till Europaparlamentet den 9 juni introducerar Sigtuna kommun nya möjligheter för förtidsröstning. Från och med den 22 maj kommer väljare att kunna förtidsrösta i Pinbackshallen, vilket är en nyhet för i år.

Valnämndens ordförande i Sigtuna kommun, Kjell Holmgren (M), uppmanar invånarna att planera sina röster i god tid med tanke på att valdagen sammanfaller med en potentiell lång ledighet i anslutning till nationaldagen. Många förväntas dra nytta av möjligheten att förtidsrösta, vilket gör det viktigt att vara förberedd.

Förutom Pinbackshallen kommer det att finnas fyra ytterligare röstningslokaler för förtidsröstning i kommunen från och med den 22 maj. Dessa inkluderar Församlingshemmet Munken i Sigtuna, mötesplatsen i Valsta, Kulturlänken i Märsta samt Rosersbergs bibliotek i Rosersberg.

På själva valdagen den 9 juni kommer det att finnas 27 olika valdistrikt i kommunen. Information om vilken lokal som gäller för varje väljare kommer att finnas på det röstkort som skickas ut av Valmyndigheten.

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.