Foto: MMS-Bild

Förare som körde in i Vikingahallen greps vid tillslag

Polis genomförde en insats i Valsta under kvällen, enligt uppgift till märsta.nu är det kopplat till händelsen i Vikingahallen på lördagskvällen.

Polis slog till mot en lägenhet i Valsta under söndagskvällen, enligt uppgift till märsta.nu är det kopplat till händelsen i Vikingahallen på lördagen då en bil körde in i Vikingahallen. Polisen avser förhöra den person som körde bilen. Denne ska ha släppts kort efter förhör under natten mot lördag.

Polisen bekräftar under kvällen att man ändrat rubriceringen till försök till mord, varför vill man inte gå in på. När man ändrade rubriceringen var mannen inte längre frihetsberövad, men han är nu gripen. Man har också varit på plats vid Vikingahallen för att bevaka avspärrningen och svara på frågor. Tekniker kommer att undersöka platsen i idrottshallen.

Enligt Aftonbladet så utreder man om det finns terrormotiv bakom dådet. Säpo har kopplats in i utredningen. Föraren ska vara en 29-årig man som fördes till sjukhus med lindriga skador, han delgavs misstanke för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik. Men han släppte spå fri fot av jouråklagare enligt tidningen. Efter att det kommit fram nya uppgifter i utredningen så är utgångspunkten att han kört in i hallen med uppsåt.

Det har klassats som en särskild händelse vilket innebär att man fått in extra resurser. Misstankarna om terrorbrott uppstod efter att polis gjort fynd i bilen. Säpos presstalesperson bekräftar att man är inkopplade men att det är Polisens ärende just nu skriver Aftonbladet.

Den gripne är sedan tidigare känd av polisen och dömd till fängelse i åtta år efter att ha skjutit en person med åtta skott 2014. Han var sedan i oktober villkorligt frigiven. Han har också dömts för grovt vapenbrott och misshandel.

Anledningen till att polisen går vidare och utreder mordförsök är för att gaspedalen i bilen var riggad med ett bilbatteri fastknutet på pedalen, mannen ska också ha haft någon form av lapp eller brev där Usama bin Ladins namn förekommer rapporterar SVT Nyheter.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.