Veronica Wislander svarade för åtta målFoto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Pigg start räckte inte

Det var dubbelmöte mellan Skånela och Kärra i Vikingahallen. Damerna förlorade trots en pigg start: - Vi spelar fantastisk handboll första tjugo minuter, säger tränare Fredrik "Chippen" Söderberg Wernheim

Trots en pigg start med ledning stora delar av första halvlek så förlorade Skånela mot topplaget Kärra i Vikingahallen. Skånela ledde som mest med fyra bollar, 8-4 efter en kvart. Men sista kvarten av första gör Kärra 13-5 på Skånela och man leder med 18-13.
– Vi har jättefina första tjugo minuter, det var riktigt bra, stabilt. Vi har koll på det vi ska göra, håller matchplanen, samtliga vet vad som ska hända, trots att Kärra ändrar lite i sitt spel så håller vi oss lugna. Sista tio faller vi ur vår ram, då blir det jobbigt, många faller ur ramen. Då blir det svårt att anpassa sig, vi måste bli mycket noggrannare, vi får justera mycket och hamnar efter, berättar tränare Fredrik ”Chippen” Söderberg Wernheim.

I andra så är det inget snack om saken, Skånela är numret för litet. Kärra har läget fullständigt under kontroll och leder konstant med mellan 5-7 bollar. Som närmast kommer Skånela på slutet då det skiljer tre bollar med tre minuter kvar. Med matchens två sista mål fastställer Kärra segersiffrorna till 31-26.
– Kärra är bra, vi behöver inte skämmas för att förlora mot dem. Ska vi vinna så måste vi vara bättre, vara tydligare med vad vi ska göra, jag är irriterad på sättet vi förlorar på, vi får skylla oss själva, konstaterar ”Chippen”.

Skånela tar med sig de tjugo minuterna i första, i andra så håller man ställningarna, det är främst sista tjugo i första som stjälper dem.
– Det är fantastisk handboll första tjugo, det visar att kvaliteten finns, det är vår tredje torsk på hela säsongen. Vi behöver bli noggrannare i vår matchplan, då har vi chans mot alla lag. Så bra är vi. Nu får vi jobba på, ny vecka och ny match. Vi vill vara där uppe och har inget att be om ursäkt för, fortsätter ”Chippen”

Målen
Wislander 8, Andersson 6, Lindén 4, Bergsten 4, Lindén 4, Schaffer 2, Olofsson, Lannermalm

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening