Philip Alouch Foto: märsta.nu
Här får Philip priset i samband med ValstadagenFoto: Magnus Granhagen

Philip Alouch Årets Eldsjäl i Valsta

Philip Alouch, en välkänd och uppskattad profil i Valsta, har utsetts till Årets Eldsjäl av Vi är Valsta. Alouch, som föddes och växte upp i Valsta, känner sig hedrad över att ha blivit både nominerad och utvald för denna utmärkelse. Trots att han ogärna står i centrum, är han tacksam över erkännandet.

Alouch gick på Valstaskolan under sin grundskoletid och har alltid haft Valsta nära hjärtat. Han berättar att tiden på Valstaskolan, med fantastiska skolkamrater och lärare, har format honom till den person han är idag. Han fick där möjlighet att utveckla sina styrkor och motiverades av personalen att följa sina drömmar. Tack vare stöd från sin mentor i mellanstadiet, Zandra Lindqvist, som förutspådde att han skulle lyckas inom fotbollen eller juridiken, har han nu en karriär som jurist och är aktiv inom fotbollen för Märsta IK.

Alouch betonar också den betydelsefulla rollen som Anne Maj Öhman på Valstaskolan har haft i hans liv. Hennes uppmuntran och vägledning har inspirerat honom att lämna positiva spår hos andra människor, något som han strävar efter att göra dagligen. Hon är en del av det goda Valsta och förtjänar att hedras och hyllas, betonar Alouch.

Trots att Alouch numera är verksam inom advokatbyråernas värld och inte lika aktiv i Valstaområdet som tidigare, fortsätter han att påverka genom fotbollen och sitt arbete med socialtjänsten. Han har ett starkt engagemang för ungdomarna i Valsta och uppmanar dem att tro på sina möjligheter och sträva efter en ljusare framtid. Han påminner också föräldrar om vikten av att stödja sina barn i deras utveckling, även när det kan vara tufft att stå emot. Alouch menar att han får ta den rollen ibland som innebär att han kan verka envis och tjatig, men att det är värt det om man håller ungdomarna på rätt bana.

Framtiden för Valsta ser Alouch optimistiskt på. Han hoppas på att se fler Valstabor lyckas i livet och kunna återvända med stolthet och säga: ”Jag är från Valsta och tack vare det har jag lyckats.” Hans vision inkluderar en ny Valstaskola och ett samhälle där möjligheterna är tillgängliga för alla som vågar tro på dem.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.