Även Kristdemokraterna har hållit årsmöte och där blev Kurt Pettersson vald till ordförande.
Veteranen Kurt Pettersson gör comeback som ordförande i Kristdemokraterna. Kurt är enligt ett pressmeddelande från partiet troligtvis den politiker som sysslat med lokalpolitik längst i kommunen då det var snart 40 år sedan han inledde sitt arbete i dåvarande KDS. Han har sedan dess varit antingen ordförande eller styrelsemedlem. Michael Harvey som nyligen hoppade av sin fullmäktigeplats för att satsa på sitt taxiåkeri finns inte med i styrelsen. Karsten Bjärbo valdes till vice ordförande och han är även gruppledare för partiet i fullmäktige. Ny i styrelsen är Britta Utbult-Pålsson som även sitter med i Individ- och familjeomsorgsnämnden.
Partiet har i samband med sitt årsmöte valt att göra ett utrikespolitiskt ställningstagande. Man anser att Livsmedelsverkets nya regler om att hur varor från Gaza, Golan och Västbanken bör märkas ska kritiseras. KD i Sigtuna anser att det snarare försenar än skyndar en fredsprocess eftersom israeliska företag som verkar i områdena haft en positiv verkan för palestinierna då de ska ha bra löner och villkor. – Det är mycket förvånande att en svensk statlig myndighet – som ju skall förhålla sig rent sakligt till sitt uppdrag – driver aktiv politisk propaganda på detta sätt, står det i pressmeddelandet från (KD).
Nyheter Arbetet med att rusta upp Stora gatan i Sigtuna stad fortsätter den 16 mars. Den nya etappen med stensättning beräknas pågå fram till sommarsemestrarna.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i delar av östra Svealand under torsdagen. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun enligt uppgifter från SMHI.
Nyheter Landshövdingen Cecilia Skingsley besökte förra veckan Sigtuna kommun där hon träffade kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M) och kommundirektör Daniel Lindqvist.
Nyheter Valsta sim- och sporthall ska rivas efter att Sigtuna kommun tecknat ett rivningsavtal med entreprenadföretaget LBF Bygg AB. Rivningsarbetet planeras att starta under våren 2026.
Nyheter Fem personer har åtalats vid Jönköpings tingsrätt för smuggling av 32,8 kilo cannabis från USA, där försändelsen passerade Arlanda. Cannabis doldes i två träbord som skickats till ett småländskt byggföretag.
Nyheter På fredag den 13 mars startar totalförsvarsövningen Birger Jarl 26 i Stockholms län. Övningen pågår till den 19 mars och kommer delvis att genomföras i Sigtuna kommun.
Notiser Svea hovrätt skärper straffet för en man från Märsta som tidigare dömts för grov misshandel efter en våldsattack mot sin flickvän. Hovrätten ändrar rubriceringen till försök till mord och dömer mannen till drygt åtta års fängelse.
Blåljus Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.