Petra Ullenius, 39 år, från RosersbergFoto: Pressbild/Centerpartiet
Petra startar som politisk sekreterare hos (C)
Centerpartiet i Sigtuna kommun har anställt Petra Ullenius som politusk sekreterare: - Det är jätteroligt att nu få vara med som bollplank i den politiska vardagen, säger Petra i ett uttalande.
Rosersbergaren Petra Ullenius, 39, börjar arbetet som politisk sekreterare hos Centerpartiet i Sigtuna kommun. Petra sitter som bland annat ersättare i kommunfullmäktige och ledamot i Miljö- och hälsoskyddsnämnden. Enligt ett pressmeddelande från Centerpartiet har Petra ett stort samhällsengagemang och arbetar för allas lika rät och värde. Hon brinner för frågor som rör äldreomsorg och miljö samt klimat. – Det är jätteroligt att nu få vara med som bollplank i den politiska vardagen. Varje parti borde ha en politisk sekreterare, det är ett nödvändigt och viktigt verktyg för alla partier och den demokratiska processen, uppger Petra Ullenius.
Ska vara ute i kommunen Petra började engagera sig politiskt för sju år sedan och har även erfarenhet från arbete i både statlig och kommunal förvaltning. Hon är beteendevetare i grunden men har även kunskap inom förvaltningspolitik, funktionsrätt och förvaltningsrätt. – Vårt fokus i höst kommer vara att träffa kommunorganisationen, invånare och näringslivet, främst på landsbygden. Vi kommer även att lägga stor energi på att utveckla och förankra den nya Agenda 2030 beredningen som kommunledningen tog beslut om tidigare i år där Centerpartiet innehar ordförandeskapet, säger partiets gruppledare Gill Brodin.
Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.