märsta.nu rapporterade nyligen om att Peter Svensson från Märsta är en av finalisterna i Tips-SM. På torsdag 13:e december går finalen och Peter kan vinna 300 000 kronor, förutom ären då så klart.
Tips-SM är landets största tipstävling och höjdpunkt för alla de som tippar Stryktipset, tävlingen för att kvala in pågår mellan 20:e oktober-1 december. Därefter plockar man ut finalisterna som kommer att få svara på frågor om engelsk fotboll. Konkurrensen var stenhård och Svenska spel meddelar att över 64 000 deltagit i Tips-SM. – Jag har nog inte fattat det riktigt än. Jag låg fyra inför sista omgången och då kändes det så klart bra. Men att gå till final var ingenting jag räknade med. Det blir en utmaning att förbereda sig men jag kommer läsa på om engelsk fotboll. Mina kompisar har ju satt lite press på mig så jag känner förväntningarna, säger Peter Svensson i ett pressmeddelande från Svenska Spel.
Vinnaren kammar hem 300 000 kronor och en resa till London med matchbiljett till Premier Leauge. Priser delas ut till fem finalister i den individuella tävlingen.
Innebandy RA19:s F13-lag slutade på en andraplats i Storvreta Cup efter finalförlust mot Vaksala med 1–0. Laget gick obesegrat genom turneringen fram till finalen.
skidor Det börjar dra ihop sig för säsongspremiär i Humbacken i Sigtuna. Under veckan är snöproduktionen i full gång och förutsättningarna ser goda ut för öppning.
Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.