Expertkommentatorn Niklas Holmgren med Peter Svensson, MärstaFoto: Svenska Spel
Peter åtta i Tips-SM
Peter Svensson kom åtta på Tips-SM som avgjordes på torsdagen.
Tolv finalister gjorde upp om titeln i Tips-SM, en av dessa var Peter Svensson från Märsta. Peters insats räckte till en åttondeplats, i finalen skulle man svara på 13 frågor om engelsk fotboll. – Det har varit ett rekordhögt intresse för årets Tips-SM och det är kul att se tippare från flera generationer utmana varandra. Finalisterna har slagit syskon, föräldrar, kompisar och kollegor på vägen till finalen så det här var verkligen landets stryktipselit som gjorde upp. För att klara finalfrågorna krävdes otroligt djup kunskap om engelsk fotboll och det är bara att lyfta på hatten åt vinnarna, säger Monica Sandström, kommunikationsansvarig Stryktipset, i ett pressmeddelande.
Nöjesnyheter På lördagen hålls höstmarknad och trygghetsdag i Vattentornsparken i Valsta med försäljning, musik och möten med både myndigheter och politiker.
Märstafolket Mustafa som varit involverad i flera IT-företag i Märsta har nu anlitats som IT-lots för att hjälpa seniorer med deras digitala utmaningar.
Kulturnyheter I lördags arrangerades Feelgoodfestivalen på Sigtunastiftelsen och evenemanget lockade runt 40 författare samt en stor publik som tog del av seminarier, bokcirklar och samtal.
Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.
Kulturnyheter Den 1 september tas det första spadtaget för kultur- och aktivitetscentret vid Valsta torg. Bygget markerar starten på en ny mötesplats som efter en längre tids planering nu går in i byggfasen.
Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.
Kulturnyheter Två av Sveriges största namn inom hiphop, märstarapparen ADAAM och Greekazo, går nu samman och släpper sin första gemensamma EP Nya Skolans Ledare den 15 augusti.
Nöjesnyheter Det börjar närma sig Sigtuna Summer Squeeze och i år är det många kända artister som medverkar såsom Viktoria Tolstoy, Linda Bengtzing och Jens Hult.
Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.
Kulturnyheter Författarduon bakom den uppskattade Enshammarserien är tillbaka med en ny bok. Märstabon Emilie Wiklund är ena halvan av teamet som nu släpper Att fånga en tango – en vass och varm feelgoodroman om sorg, humor och modet att börja om.
Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.
Kulturnyheter Under tisdagen besökte märsta.nu Märsta bibliotek för att ta reda på hur många ungdomar som fortfarande använder biblioteket – och hur mycket de egentligen läser.