Personbil körde in i vildsvin

En personbil krockade med ett vildsvin på länsväg 273 i höjd med Lundagård under kvällen.

Klockan 20.01 kom samtalet in till SOS om olycka. En personbil krockade med ett vildsvin på väg 273 vid Trosta, i höjd med Lundagård. Ingen person skadades i olyckan men vildsvinet avlivades av viltvårdare.

Olyckan orsakade framkomlighetsproblem på vägen och norrgående riktning mot Almunge stängdes av på grund av att bilen stod där. Vid 21-tiden meddelas att brandkår är klara på platsen.

Uppdaterad 21.02

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening