Person påkörd vid station-Bil in i byggarbetsplats
Två trafikolyckor har inträffat under eftermiddagen, vid Märsta station har en person körts på och på väg 263 i höjd med Circle K har en bil kört in i byggarbetsplatsen.
Vid 16-tiden räddningstjänst till Märsta station sedan en person körts på vid busshållsplatsen, en person fick föras till sjukhus med ambulans. Ingen förare ska vara misstänkt för brott men det är en trafikmålsanteckning upprättad. Alla inblandade parter var kvar på platsen när polis anlände.
16.30 kom larm om en olycka vid Circle K där en bil kört in i byggarbetsplatsen över viadukten. Ingen person ska vara skadad men bärgare är beställd för att få undan bilen. Trafikverket räknar med begränsad framkomlighet till ca 17.15.
Nyheter En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.