Allvarlig trafikolycka i Märsta: Person påkörd och förd till sjukhus med ambulanshelikopter
En allvarlig trafikolycka inträffade tidigare idag på Nymärstagatan/Västra bangatan i Märsta, där en person blev påkörd av en personbil.
Polis och ambulans kallades till platsen kl 18:46 som svar på det akuta nödsamtalet. Den drabbade personen vårdades omgående av ambulanspersonal på olycksplatsen, och skadeläget var initialt oklart. Efter snabb medicinsk bedömning beslutades det att personen skulle transporteras till sjukhus med hjälp av en ambulanshelikopter.
Uppdateringar från olycksplatsen kl 19:30 bekräftar att den skadade personen har förts till sjukhus i ambulanshelikopter med skador som bedöms som allvarliga. Polisen har nu inlett en trafikutredning för att klargöra omständigheterna kring olyckan. Det är ännu oklart vad som orsakade olyckan och om några andra fordon eller faktorer var inblandade. Trafiksituationen i området har normaliserats igen efter att räddningstjänst och polis säkerställt platsen.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.