Allvarlig trafikolycka i Märsta: Person påkörd och förd till sjukhus med ambulanshelikopter

En allvarlig trafikolycka inträffade tidigare idag på Nymärstagatan/Västra bangatan i Märsta, där en person blev påkörd av en personbil.

Polis och ambulans kallades till platsen kl 18:46 som svar på det akuta nödsamtalet. Den drabbade personen vårdades omgående av ambulanspersonal på olycksplatsen, och skadeläget var initialt oklart. Efter snabb medicinsk bedömning beslutades det att personen skulle transporteras till sjukhus med hjälp av en ambulanshelikopter.

Uppdateringar från olycksplatsen kl 19:30 bekräftar att den skadade personen har förts till sjukhus i ambulanshelikopter med skador som bedöms som allvarliga. Polisen har nu inlett en trafikutredning för att klargöra omständigheterna kring olyckan. Det är ännu oklart vad som orsakade olyckan och om några andra fordon eller faktorer var inblandade. Trafiksituationen i området har normaliserats igen efter att räddningstjänst och polis säkerställt platsen.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.