Brandkår vid korsningen Västra bangatan/NymärstagatanFoto: Insändarbild/Mattias Nordahl

En till sjukhus efter påkörning

En person kördes på vid korsningen Västra Bangatan/Nymärstagatan vid 12.30-tiden: - En anmälan om vållande till kroppsskada har upprättats, säger Carina Skagerlind vid Polisens ledningscentral.

Polis och brandkår larmades till Nymärstagatan/Västra bangatan strax efter klockan 12 med anledning av att en bil kört på en person. Bilen åkte först från platsen men föraren kom tillbaka och har givit sig tillkänna enligt Polisen.

Den påkörde ska inte vara allvarligt skadad men åkt till sjukhus för kontroll. En anmälan om vållande till kroppsskada har upprättats:
– Vi får se vad det leder till, om det blir vårdslöshet i trafik, men föraren är identifierad i alla fall, säger Carina Skagerlind vid Polisens ledningscentral till märsta.nu

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.