Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Pådrag utanför tåget.
Pådrag utanför tåget.Foto: MMS-Bild

Polis utreder mord efter tågolycka

Under tisdagseftermiddagen körde ett tåg på en person vid Märsta station. Polisen utreder händelsen som mord och har kallat kriminaltekniker till platsen. – Det är vissa oklarheter i händelsen, säger Felix Bergström på Polisen.

Strax innan klockan 17 på tisdagen blev en person påkörd av ett pendeltåg strax söder om Märsta station. Tågtrafiken stod stilla mellan Rosersberg och Märsta fram till klockan 01.

Utreds som mord
Polisen är förtegen om händelsen men säger att man inlett en förundersökning gällande mord.
– I nuläget lägger man det som mord, men man får se om det kvarstår, ärendet kom först in som räddningsinsats men ändrades, säger Towe Hägg på polisens regionledningscentral.
Polisen har larmat kriminaltekniker till tågspåret för en brottsplatsundersökning.
– Det är därför inte tågen stannar där och det är därför det är problem med tågen, säger Hägg.
– Just nu går jag inte in på mer, vi behöver ta reda på mer och det gör vi med hjälp av teknikerna.

”Finns oklarheter”

Stationsbefälet, Felix Bergström, vid Polisen Stockholm Nord, berättar att man förhört tågföraren men vill inte kommentera något närmare.
– Det är vissa oklarheter i händelsen, säger Bergström. 
– Om någon blir påkörd av tåg rubriceras det som dödsfall utan misstanke om brott, men ibland blir det oklara saker som man behöver kontrollera upp.
Vad för oklara saker?
– Det kan jag inte utalata mig om.

Personen är inte identifierad, därav är inte anhöriga underrättade om det inträffade.

  • Artikeln uppdateras.
EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Nyheter Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Nyheter Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Skuldsatt man blev av med 5000 kronor i utmätning

Nyheter En man i 60-årsåldern skulle resa från Arlanda, men stoppades av polisen efter begäran från Kronofogden. På plats kunde polisen utmäta kontanter till ett värde av cirka 5 000 kronor, då mannen har stora skulder.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening