Polis och ambulans vid en buss i MärstaFoto: MMS-Bild

Polis utreder misstänkt mordförsök

En stickskadad person påträffades på en buss i Märsta under kvällen: Vi har inlett en förundersökning om försök till mord, uppger Sylvia Odin, vakthavande vid Polisens ledningscentral.

Det var vid 19.15-tiden som En buss stannade i centrala Märsta. Polis och ambulans tillkallades och vägen spärrades snabbt av i båda riktningar. Ombord på bussen finns en person som är stickskadad enligt Sylvia Odin, vakthavande befäl vid Polisens ledningscentral. Personen fördes till sjukhus med ambulans. Skadeläget är just nu oklart. Polisen har inlett en förundersökinng gällande mordförsök. Det finns ingen misstänkt gärningsperson i nuläget.
– Vi har en pågående insats och söker efter en gärningsperson, uppger Sylvia Odin.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.