En pojke misstänks under nyårsafton ha blivit knivhuggen och fick föras till sjukhus med ambulanshelikopter.
Det var vid 18.40-tiden som polisen larmades till en plats i centrala Märsta med anledning av att en person hittats med stickskador. Personen som enligt uppgift till märsta.nu ska vara under 18 år hittades i närheten av en skola i Märsta. Polisen uppger att den skadade fördes till sjukhus med ambulanshelikopter. Pojken var då vaken och talbar. Enligt Aftonbladet har den skadade knivhuggits.
Polisen har inlett en förundersökning gällande mordförsök alternativt dråpförsök. Platsen har spärrats av för en teknisk undersökning. Även ett område runt Märsta station är avspärrat. Vad märsta.nu erfar är det två platser i Märsta som är intressanta för en brottsplatsundersökning. Både vid stationen men även centrala Märsta.
Polisen uppger vid 20.30-tiden att den som utsatts är en pojke under 15 år. En an annan pojke under 15 år är gripen misstänkt för brottet. Båda ska vara bekanta med varandra sen tidigare.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.
Nyheter I Aktuell Hållbarhets ranking över Årets miljökommun placerar sig Sigtuna i botten av kategorin Storstäder och storstadsnära kommuner, plats 42 av 46.
Nyheter Transportstyrelsen har slagit fast att A Flygbränslehantering AB (AFAB) inte får ställa egna krav på leverantörer som vill använda flygbränsleanläggningen på Arlanda.
Notiser Sigtuna kommun har antagit en ny arkitekturpolicy som ska vägleda utvecklingen av allt från stadsdelar och byggnader till parker, landsbygd och offentliga platser. Policyn ska bidra till trygga, hållbara och vackra livsmiljöer där människan står i centrum, enligt kommunen.
Nyheter Under det tredje kvartalet 2025 var sex av tio nyregistrerade personbilar i Sigtuna kommun laddbara, visar statistik som Newsworthy rapporterar.