Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Perronger och stationer blir rökfria

Även perronger blir rökfria miljöer enligt Trafikverket.

I måndags förra veckan, 1 juli, infördes det nya rökförbudet i offentliga miljöer. Som märsta.nu rapporterat om är det nu förbjudet att röka på platser där allmänheten har tillgång till, exempelvis utanför butiksentréer, idrottsplatser, lekplatser och så vidare.

Även Trafikverket meddelar att det råder rökförbud på perronger eller utanför stationer. Den nya lagen innebär förbud att ”röka på färdmedel i inrikes kollektivtrafik eller i lokaler och andra utrymmen som är avsedda att användas av den som reser med sådana färdmedel och på motsvarande områden utomhus”.”

Trafikverkets personal har rätt att påpeka för rökare att det är en överträdelse mot lagen att röka, om någon trots det röker kan ordningsvakt eller polis avvisa denne från platsen.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.