Det är risk för köer till och från Sigtuna på väg 263.

Pendlare: Kaos på 263:an

Det har varit kaos i morgonrusningen på grund av vägbygget förbi Sigtuna stadsängar.

märsta.nu har nåtts av meddelande från flera upprörda kommuninvånare som skulle passera Sigtuna under morgonen. Köerna uppgick till 40 minuter för att passera Sigtuna stadsängar från Wenngarn:
– Det finns ju ingen information kring hur länge detta ska pågå.

Omläggningen av 263:an i samband med ett rondellbygge startade förra veckan men i och med att semestern nu är över för många så har trafiken ökat. Många valde att vända i höjd med Wenngarn för att undvika köerna, några körde hela vägen till Knivsta och ut på väg 255 medan andra valde Billbyvägen. Arbetet förbi Stadsängarna ska pågå fram till juli 2019 i olika former.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.