Pendlarparkeringen i Märsta vid 11-tiden på tisdagenFoto: MMS-Bild

Pendlare: Fullt på pendlarparkeringen

Flera gånger har det dagtid varit problem att hitta p-platser på pendlarparkeringen: - En stackare som inte ville komma försent till jobbet panikparkerade, istället för att ordna fler p-platser ger kommunen böter, säger en märstabo till redaktionen.

Vid flera tillfällen har pendlare hört av sig till redaktionen kring situationen på pendlarparkeringen vid Märsta station. Samtliga parkeringar ska vara fulla under dagtid. Senast idag tisdag var det ont eller inga platser alls att tillgå enligt en läsare som kontaktat redaktionen. En person fick då panikparkera och kort därpå ska bilen ha lappats:
– Istället för att ordna fler p-platser så ger kommunen stackarn böter, inte nån kul avslutning på dagen för denne, säger läsaren.

Ulf Säfström på stadsbyggnadskontoret säger att det inte ska vara något större problem med tillgänglighet av p-platser på pendlarparkeringen. Det finns ca 550 stycken, sett över hela dygnet så är det inte full jämt, menar han. Några planer för fler P-platser finns inte i skrivande stund:
– Åker man längre bort så ska det finnas fler platser, sa Ulf Säfström till märsta.nu nyligen.

Andra har klagat på att många använder parkeringen över natten, där ska kommunens P-vakter finnas tillhands för att lappa enligt Säfström:
– Det är inget större problem över natten heller, i början var det så när vi införde p-förbudet men inte nu, fortsätter Ulf Säfström.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening