Redan idag måndag startar sommartidstabellen för pendeltågstrafiken.
På grund av personalbristen inom pendeltågstrafiken så startar sommartidtabellen redan idag måndag. Det innebär glesare trafik och att det blir lättare att planera som resa eftersom avgångar inte behöver ställas in med kort varsel. MTR kör så mycket trafik som de kan utifrån de rådande förutsättningarna enligt SL. Men under semesterperioden blir det färre förare. I höst har man utbildat klart 60 nya förare vilket ska förbättra läget i pendeltågstrafiken. Övrig SL-trafik går över till sommartabellen 23 juni.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.