Foto: Jamshid Jamshidi

Pendeltågsresenärer på Märstalinjen ökar

Resandet med pendeltågslinjen Märsta-Södertälje ökar allt mer.

Tidningen Mitt i Stockholm rapporterar att allt fler väljer att åka pendeltåg, största ökningen sker dessutom på linjen Märsta-Södertälje. Pendeln har ökat tio procent samtidigt som all kollektivtrafik gått upp med 2,3 procent för augusti.

357 000 reser med pendeltåget varje dygn, mot 296 000 förra året i augusti. Linje 42/42 Märsta-Södertälje har 115 000 resor varje dag. För att fler ska kunna resa krävs utbyggnad av spår, vändspår men också att trimma trafiken till exempel genom smartare placering av signaler och förbättrad störningshantering. Dessutom är antalet nöjda pendeltågsresenärer uppe i 75 procent, dock väntas siffran gå ner under vintern.

Förra vintern var det bara 56 procent av resenärerna som var nöjda med pendeltågstrafiken enligt Mitt i. Största problemet är förseningar och man har därför identifierat 40 växlar som man ska ha extra koll på i vinter så att det inte blir frysta växlar som försenar tågen.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening