Ett växelfel har inträffat i Rosersberg vilket innebär att pendeltåg inte stannar vid stationen. Ersättningsbussar har satts in till rusningstrafiken.
Det råder stora störningar i pendeltågstrafiken till och från Märsta på grund av växelfel i Rosersberg. Pendeltåg stannar inte i Rosersberg tillsvidare och det påverkar även tidtabellen för resterande avgångar och ankomster. Växelfelet beräknas pågå till 1:a april enligt SL, men det kan gå fortare att lösa.
Sedan i morse är det växelfel i Rosersberg vilket innebär att tågen inte stannar där. Ersättningsbussar har satts in till rusningstrafiken som ska gå mellan Märsta-Rosersberg och Rosersberg-Väsby. Det finns ingen prognos för när tågen kan gå som vanligt igen. SL har tidigare uppget att det kan röra sig om 1:a april som tidigast.
Blåljus Under vecka 17 har polisen i Sigtuna kommun registrerat totalt 148 anmälningar om misstänkta brott. Av dessa rörde 89 brott som ska ha inträffat under veckan, medan övriga anmälningar avser händelser från tidigare tidpunkter.
Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.
Nyheter SMHI varnar för kraftiga vindbyar i samband med skurar under fredagskvällen den 2 maj. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun och övriga delar av östra Svealand.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.