Foto: Pressbild/SL

Pendeltåg fastnade i Arlandatunnel i 80 minuter

Ett pendeltåg fick stopp i tunneln under Arlanda den 25 november, och föraren blev kvar ensam med ansvaret i hela 80 minuter innan hjälp anlände.

Händelsen har lett till att facket nu kräver att tåg som är svåra att nå ska bemannas med fler personer rapporterar SVT Stockholm. Johan Puka, huvudskyddsombud för ST, varnar för riskerna:
– Intilliggande spår är trafikerade, och i värsta fall kan det sluta med en dödsolycka, säger han.

Efter att tågvärdarna avskaffades ligger allt ansvar på föraren, som ska informera passagerarna, säkerställa deras trygghet och dessutom felsöka tåget. SJ Stockholmståg har infört ett operativt trafikstöd för att avlasta förarna. Målet är att stödet ska nå fram inom 15–30 minuter, men den här gången tog det betydligt längre tid.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.