Pendelstrejk hotar på måndag

En vild strejk hotar på måndag när över 200 personer, inklusive lokförare, hotar att lämna sina arbetsplatser. Strejken kommer som ett resultat av den eskalerande konflikten mellan tågvärdarna och MTR.

Strejken kommer att starta klockan 03.00 på måndagen om parterna inte kan nå en överenskommelse, rapporterar Aftonbladet. Facket kräver att tågvärdarna återvänder till hytten, vilket MTR inte vill gå med på.

Fackklubben Seko Lok uppmanar sina medlemmar att gå till jobbet som vanligt och inte delta i strejken. De uppmanar också tågresenärer att ha tålamod och förståelse för situationen.

Konflikten mellan tågvärdarna och MTR har pågått under en längre tid och har nu kulminerat i hotet om en vild strejk. Det återstår att se om parterna kan nå en överenskommelse innan måndag.

Fotnot: Denna text genererades med hjälp av AI

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.