Det är fortsatta problem i pendeltågstrafiken och Märstalinjerna påverkas kraftigt.
Linje 41 och linje 42 till och från Märsta påverkas av personalbrist enligt SL. Linje 40 ersätter linje 41 till och från Rosersberg-Märsta fram till 22 varje kväll. Linje 42 mellan Märsta-Nynäshamn är inställd på grund av personalbrist. För SVT Stockholm uppger MTR att man inte vet när tågen går som vanligt igen. – På fredag kommer vi har tillräckligt med underlag för att göra en ny prognos och hur mycket minskad trafik vi kommer att ha i resten av december, säger Rebecca Lundin, presstalesperson MTR, till SVT.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.