Foto: Trafikverket/Göran Fält

Pendelkaoset fortsätter under onsdagen

Det är fortsatta problem i pendeltågstrafiken och Märstalinjerna påverkas kraftigt.

Linje 41 och linje 42 till och från Märsta påverkas av personalbrist enligt SL. Linje 40 ersätter linje 41 till och från Rosersberg-Märsta fram till 22 varje kväll. Linje 42 mellan Märsta-Nynäshamn är inställd på grund av personalbrist. För SVT Stockholm uppger MTR att man inte vet när tågen går som vanligt igen.
– På fredag kommer vi har tillräckligt med underlag för att göra en ny prognos och hur mycket minskad trafik vi kommer att ha i resten av december, säger Rebecca Lundin, presstalesperson MTR, till SVT.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening