Bilen åkte av Tingvallavägen och mejade ner buskar, stolpe samt skadade ett träd och två andra bilar som stod parkerade. Foto: MMS-BildFoto: MMS-BildEn av de skadade bilarna. Foto: MMS-BildBilen bärgas bort strax före klockan 6 i morse. Foto: MMS-Bild
Påverkad förare körde av Tingvallavägen
En förare misstänks för rattfylla sedan bilen kört av Tingvallavägen, ner i slänten och sedan in i två bilar till som stod parkerade.
Polis grep en förare misstänkt för rattfylleri sedan bilen denne kört åk av Tingvallavägen vid 4 tiden. Bilisten mejade ner en stolpe, buskar och sedan två bilar till som stod parkerad. – Jag hörde en kraftig smäll klockan fyra, först trodde jag det var grannen men nu ser jag att det var kaos här utanför, berättar ett vittne för märsta.nu
Polisen vid Stockholm Nord uppger att ingen person har skadats fysiskt. Det ska tas prover från den gripne för att ta reda på vad som denne var påverkad av, droger eller alkohol. Bilen har bärgats från platsen men det finns en del skador på buskar och träd i området som parkskötare får hantera.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.
Notiser Två män, en 22-åring från Märsta och en 20-åring från Stockholm, har häktats misstänkta för olaga frihetsberövande efter den uppmärksammade händelsen vid en busshållplats i Sigtuna förra veckan
Blåljus En 13-årig pojke och en 50-årig man har båda polisanmält varandra för misshandel efter ett bråk i Valsta på söndagskvällen. En elsparkcykel ska ha varit orsaken till konflikten, enligt unt.se
Nyheter Ett 20-tal spelare och föräldrar från Sigtuna Märsta United städade under lördagsförmiddagen halva Rosersbergs industriområde, enligt ett pressmeddelande från Städa Sverige.
Nyheter Trafikverket har beslutat att Märsta station ska byggas om för 1,4 miljarder kronor. Ombyggnaden ingår i den nya nationella planen för infrastruktur och syftar till att modernisera stationen och öka kapaciteten i tågtrafiken.
Nyheter Regeringens förslag om sänkta socialbidrag väntas slå hårdast mot familjer med många barn. I Sigtuna kommun handlar det om omkring tio familjer som kan påverkas när de nya reglerna införs, enligt Socialstyrelsens statistik.
Nyheter Efter några år med minskat intresse ökar antalet som tar jägarexamen igen i Sigtuna kommun. Under 2023 tog 17 personer jägarexamen, vilket är tre fler än året innan, enligt newsworthy.se.
Notiser När fyrfackssystemet infördes blev hundratals avfallskärl över. Nu får de nytt liv i Ukraina, där Sigtuna Vatten & Renhållning och flera grannkommuner bidrar till återuppbyggnaden av avfallshanteringen i staden Vinnytsia.
Blåljus Polisen larmades vid 15-tiden på onsdagen till en busshållplats i Sigtuna efter uppgifter om ett misstänkt människorov: - Jag kan bekräfta att det pågår en förundersökning om människorov, uppger kammaråklagare Anton Frykstrand.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.