Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Påverkad bilist körde in i träd – Stoppades i Rosersberg

Ett vittne körde efter en vinglig bilist som krockade med ett träd men ändå körde vidare. Polis stoppade bilen i höjd med Rosersberg och har inlett en utredning om rattfylleri.

Vid 17-tiden observerades en vinglig bilist på E4:an, ett vittne följde efter och ringde polisen. Bilisten ska enligt Polisen bland annat ha kört in i ett träd men körde ändå vidare. När patrullen får stopp på bilen visar det sig att föraren är synbart berusad. Han hade även en sårskada i ansiktet och fick åka med ambulans till sjukhus. En utredning om rattfylleri upprättades.

Mord i Sigtunafjärden

51-årig man åtalas för mordet

Nyheter Åklagare har i dag väckt åtal mot en 51-årig man för mord på en kvinna som hittades död i en vak i Sigtunafjärden i januari 2015 i Sigtuna.