Foto: Pressbild/Norwegian

Passagerare fick kliva av norwegianplan

Efter ett uttalande från en passagerare ombord på ett plan från Arlanda så utrymdes det: - Vi kan bekräfta att det varit en incident på Arlanda. Det var ett Norwegianplan som skulle till Köpenhamn, säger Ellen Laurin, Swedavias pressjour, till Expressen.

Vid 14-tiden gjorde en passagerare ombord på ett plan ett uttalande till en medpassagerare som gällde säkerheten ombord. Polis tillkallades i samband med det och en kontroll gjordes som var utom anmärkning. Kaptenen beordrade samtliga passagerare att kliva av till gaten i samband med kontrollen. Eter ca en halvtimme fick samtliga klia ombord igen och planet kunde lämna Arlanda, ingen polisanmälan har upprättats.

Enligt Expressen var det ett plan från Norwegian som skulle till Köpenhamn.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening